Kahvenin Faydaları Nelerdir

Kahvenin Faydaları Nelerdir

Kahve kirazına benzer bir meyvenin iki çekirdeğinin kurutulmasıyla elde edilen kahvenin birçok faydası vardır. Düzenli tüketilmesi gerekir. Fazla tüketildiğinde yarardan çok zarar verir.

Kahve içerisindeki kafein sayesinde zihnin uyanık kalmasını sağlayarak dikkat dağınıklığını önler. Güne başlarken içtiğiniz bir kahve, güne daha enerjik başlamanızı sağlayacaktır. İçerdiği kafein sayesinde sinir sistemine gönderdiği sinyallerle yağ yakımını kolaylaştırır. Kahve içtikten sonra metabolizma çalışmaları hızlanır. Hazımsızlığı önleyici etkisi de vardır. Ayrıca kafein ile birlikte adenozin maddesine karşı koyarak daha uzun süre uyanık kalmanızı sağlar.

Kahve kan basıncını ve kanın vücutta dolaşım hızını arttırır. Böylece yağ yakma hızı yükselir. Bu yüzden diyet yapan insanların mutlaka kahve içmesi önerilir. Metabolik faaliyetlerini hızlandırarak karaciğerde yağlanmayı önler.

Kahve içenlerin içmeyenlere göre diyabet hastalığına yakalanma riski %25-%50 daha düşüktür.65 yaş üstü insanları etkileyen ve hiçbir tedavisi bulunmayan ‘Alzheimer‘ hastalığına yakalanma riskini azaltır.

İnsan vücudu en çok antioksidanı meyve-sebzeye oranla kahveden alıyor. Özellikle uzak koşu ve bisiklet gibi sporları yapanların önceden kahve içerek spora başlaması sporcuların performansını olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Kafein yağ asitlerinin miktarını arttırır; bu da sporcunun yarış esnasında bunları vücutta yakıt olarak kullanmasına neden olur
.
Kahve içenlerin içmeyenlere göre %10 daha az depresyona girdiğini de söyleyebiliriz. Kahve kokusunu koklamak bile insana mutluluk verir. Ayrıca intihar oranını %50’ye yakın düşürüyor. Antidepresan gibi seratonin, dopamin gibi salgıları üreterek insan psikolojisini de olumlu yönde etkiliyor.

Cilde uygulandığında birçok cilt bakım ürününden daha fazla etki yapar. Kırışıklıkları önler, ciltteki gözenekleri açar. Ayrıca uzmanlar cilde kahve maskesi yapanların yapmayanlara oranla daha az cilt kanserine yakalandıklarını ispatlanmıştır.

Saçınızı kahve ile durularsanız, saçınız daha fazla gür gözükecektir. Ayrıca saç köklerini güçlendirip, saç uzama oranını arttırır. Eğer evdeki kötü kokudan rahatsız olduysanız, ocağınızı ısıtıp toz kahveden dökerseniz bu kokudan kolayca kurtulabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. iltaç yeniaydın dedi ki:

    2018 arkadaşlarımı çok özledim hepsi aklımda biri başka yerde birileride başkaşehirde bana uzak olanlarda saysam bitmez

  2. eylul dedi ki:

    ask para ve guc

  3. Elsa dedi ki:

    Çok güzel .bir periyim